Eyfel Kulesinin Gece Görüşüne Telif!

Eyfel Kulesinin Gece Fotoğraflarını Çekerken Dikkat! Bu Fotoğraflar Size Telif Hakları İle Dönebilir…

Eiffel-Tower-Paris

Fransa’nın, romantik filmlerin başrolü Eyfel Kulesi’nin, gece görüntülerinde telif haklarıyla korunduğunu biliyor muydunuz?

Fransa’ya gidip, Paris’e adım atan yüzlerce kişi buradaki tarihi alanları fotoğraflıyor. Eyfel Kulesi ise bu seyahatin vazgeçilmezi. Altında yürümek, Eyfel’e tırmanmak ya da önünde geniş açılı harika romantik bir fotoğraf çekilmek Paris’te yapılmadan dönülmeyecek şeylerden.

Gündüz görünüşü ve ihtişamıyla kocaman bir mucize gibi duran Eyfel kulesinin gece ışıklandırması da görene bambaşka bir lezzet katıyor. Ancak Eyfel kulesinin bu gece görüntüsünü fotoğraflayıp kamuya açık alanda paylaşmak ve kullanmak telif haklarına aykırı! Bu aslında gerçek bir suç. Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (Eyfel Kulesi işletme şirketi) tarafından yapılan açıklamada gündüz çekilen fotoğrafların telif hakkından muaf olduğunu ancak eserler üzerinde yazarların hakkı olduğu kadar markalarının da hak sahibi olduğunu belirtiliyor.

Telif hakları dijital dünyada farklı yansımaları oluyor. Google gibi arama motorları üzerine “Eyfel Kulesi gece” gibi aramalar yaptığınızda karşınıza onlarca sonuç çıkıyor. Bu ise telif haklarının hala 300 yıl önceki kalıplarıyla kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir