Facebook’un Artık Günlük 1 Milyar Aktif Kullanıcısı Var

İşte yılın en önemli zamanlarından biri geldi çattı! Facebook istatistiklerini yayınladı. Dahası, bu son kazanç raporu biraz sıra dışı rakamlar içeriyor. Kullanıcı-özellikle mobil kullanıcı-, gelir ve kazanç raporlarında rakamlar tavan yapmış durumda.

fb_icon_325x325

Soru şu: “Facebook’u durdurabilecek bir şey var mı?”. Cevap ise basit: “Pek mümkün değil.”

Bu sıradışı istatistiğin sebebi Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısının 3 ay içerisinde %15 artarak 1.71 milyara ulaşması. Ancak, ilgilendiğimiz kısım masaüstü kullanıcılar değil çünkü Facebook’ta aylık aktif mobil kullanıcı sayısı ilk kez 1 milyarı gördü. Net bir istatistik vermek gerekirse aktif mobil kullanıcı sayısı şu an 1.03 milyar. Buna aylık bir ölçekte baktığımızda ise sayı 1.5 milyarın üstüne çıkıyor. Bu da senelik %20’lik bir artış demek.

Bir süre önce Facebook, özellikle gelişen piyasalardaki kullanıcıları için mobil uygulamasının lite versiyonunu yayınlamıştı. Öyle görünüyor ki bunun meyvelerini almaya yeni yeni başladı. Şu an Facebook gelirinin %84’ü mobil reklamlardan geliyor. Ancak, Facebook’un gelirini en çok elde ettiği yer eMobile diyebiliriz. Site şu anda telefon ve tablet kullanan 1.57 milyar aylık aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor ki bu da 1 sene önceki istatistiklerden %20 daha fazla.

Geçtiğimiz son 3 ayda, Facebook, gelirini 2,05 milyar kazançla 6,5 milyar dolara çıkardı. Bu rakamlar geçen senenin 719 milyon dolarıyla kıyaslandığında koca bir sıçrayış şeklinde adlandırılabilir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bir konuşmasında şöyle diyor:

“Topluluğumuz ve işimiz bir başka dönüm noktası yaşadı. Tüm servislerimizin merkezinde video varken bu konudaki gelişimimizden oldukça memnunuz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir