Günümüz Markalarında Vintage Rüzgarları

İnovasyon her yerimizi sarmışken nostalji tutkumuz hiç bitmiyor. Vintage; kıyafetlerimizden aksesuarlara, tasarımlardan dekorasyona popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. 20. yüzyılda radyo ve televizyonun ortaya çıkmasıyla dergi ve gazete reklamları doğal olarak teknolojiye uymak ve yön değiştirmek zorundaydı. Bir de dijital çağ başlayınca yaratıcılık aldı başını gitti diyebiliriz. Ya şimdi? Yaratıcılık sınırını zorlayanlar, ”Günümüzün popüler markaları geçmişte nasıl vintage reklam afişi hazırlardı?” diye düşünüyor olmalılar ki ortaya bir ürün değil, bu yaşam tarzını ve deneyimlerini sunuyorlar.

Popüler markaların geçmiş zamanda olduğunu hayal edin! Siz nasıl bir stratejiyle sunardınız?

Spotify

Uyan. Yüzünü Yıka. Giyin. Listeni Seç. Kulaklıklarını Tak. Sabah Koşusuna Başla! Günlük rutinimizde kendine bu denli yer bulan bu uygulama da vintage reklam yaratıcılarından nasibini almış. Müziği yanımızda taşımak bundan 50 yıl önce bizim için hayal de olsa bu sevimli reklam yüzümüzü gülümsetti.

spotify

 

Airbnb

Öncelikle “Nedir bu Airbnb?” diyenler için küçük bir tanıtım yapalım. Airbnb için, farklı yerlerde seyahat edenlerin sıklıkla kullandığı ev kiralama platformu diyebiliriz. 2008 yılında kurulan şirketin fikri ile seyahatseverler ve ev sahipleri buluşuyor. Kısacası arz ve talepler birleşiyor ve son dönemin aranılan uygulaması haline geliyor. Vintage reklam kapsamında düşündüğünüzde yalnızca teknolojik olarak değil, fikir yapılanması olarak da çağın ötesinde kalacak bu platformun bir Vintage reklamı olsaydı; tam olarak böyle olurmuş.

airbnb

Snapchat

Son dönemlerde eski süksesi olmasa da bir dönem hayatımızı renklendirmiş uygulamalardan birisi: Snapchat! Popülerliği süresince nice sohbetleri bir anlık kareye sığdıran Snapchat, sizce bundan 50 yıl önce nasıl olurdu? Elinizde Poloraid bir kamera ile iletişim kurmak biraz zor olsa da reklam yaratıcıları hayal güçlerini daha da zorlamış gibi duruyor.

snapchat

Tesla

Bu reklamın ileri görüşlülüğü sorgulanamaz! Yüzyılın mucidi Nikola Tesla elbette ki ileri görüşlü… Günümüze dokunan onca şeyi geride bırakmışken ölümünden 56 yıl sonra Tesla Motors da öyle olmalı. Tesla merakımızı ve heyecanımızı bu kadar ayakta tutarken bir reklam afişi de ona gelsin dedik.

Geleceğe sür!

tesla

Lyft

Ülkemizde son dönemlerde ciddi bir yükselişe geçen ve üzücü olaylarla karşılaştığımız Uber’in alternatifi olarak ABD’de karşımıza çıkan girişim Lyft. Birçok ülkede ona denk gelebilirsiniz hatta yakında Türkiye’de de gelebilirsiniz, bizden söylemesi…

Antenli bir telefon bu reklam için iş görür.

lyft

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir