HoloLens: Işınla bizi Microsoft!

Microsoft’tan devrim niteliğinde bir buluş: HoloLens. HoloLens sayesinde artık o ünlü bilim-kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız hologram sahnelerini günlük hayatta da görebileceğiz.

Hemen heyecanlanmayın çünkü HoloLens’in çıkmasına daha var ve hala üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Ama HoloLens’i geliştiren ekip bize daha şimdiden HoloLens’in neler başarabildiğini gösterdiler bile.

Microsoft’un I3D isimli araştırma ve geliştirme grubunun geliştirdiği bu cihaz, kişinin 3 boyutlu hologramını canlı bir şekilde bir ortamdan başka bir ortama aktarabiliyor.

Microsoft-demonstrate-Holoportation-with-HoloLens-technology

Bir kaç adet 3D çekim yapabilen kameranın, kişinin 360 derece taramasını yapıp, diğer bir kişinin taktığı HoloLens’e aktarması sonucu işlem gerçekleşiyor. HoloLens’i takan kişi karşı taraftaki kişiyi 3 boyutlu olarak görebiliyor ve sesini duyabiliyor.

Cihazın daha ne zaman çıkacağı bilinmemekte, fakat I3D’ye göre eğer piyasaya çıkarsa fiyatı yaklaşık $ 7.000 civarı (yaklaşık 20.000 TL) olacakmış. Biz şimdilik telefonlarımızın görüntülü görüşme özelliği ile devam etsek iyi olacak 🙂

Microsoft’un bu etkileyici buluşunun videosu ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir