IKEA’nın Demonte Mobilyalarına Artırılmış Gerçeklik

Demonte fikri ve mobilyaları ile ünlü IKEA, artık müşterilerini kullanım-kurulum kılavuzlarından kurtarıyor. Yeni teknoloji dünyasının trendlerini yakalarken, müşterilerine demonte mobilyaları ile birlikte harika bir deneyim sunuyor.

Katologlarda gördüğünüz harika mobilyalar, evinize sıkıştırılmış bir kaç kutuda geldiğinde hepiniz önce korkmuşsunuzdur. Parça parça karşımıza çıkan mobilyalar, anlaması zor kurulum yönlendirmeleri ile bazen bir işkenceye dönüşebiliyordu. Demonto mobilya devi IKEA’nın ise bu konudaki projesi dikkatleri üzerine çekiyor: AssembleAR

Peki nedir bu AssembleAR?
Tasarımcı Adam Pickard’ın geliştirdiği AssembleAR adlı uygulama ile tüketiciler satın aldıkları ürünün barkodunu telefonları aracılığı ile okutuyorlar. Ardından ürünün arttırılmış gerçeklikle hazırlanan kurulum kılavuzu indiriliyor. AssembleAR, IKEA’nın mobilya kurulum talimat şemalarını adım adım oturma odanıza taşıyor. Ürünü alır almaz monte aşamasını düşündüğümüz IKEA mobilyaları artık saatler boyunca kılavuz okuma devrini bitiriyor. Mobilyaların demonte halde gelmesinden muzdarip olan insanlar için oldukça iç açıcı bir gelişme olduğunu söylemek kesinlikle mümkün. Bu gelişme ile kullanma kılavuzunu çözemeyen insanların ücret karşılığında monte ettirme derdi de sona erecek hem bütçeden hem zamandan kazanacakları bir uygulama tüketicilere sunulacak. Bu sayede geniş bir kitlenin ilgisini kazanacağı yadsınamaz bir gerçek.

 

 

Artırılmış Gerçeklik;

İsmini kimimizin sıkça duyduğu, teknolojiden uzak olanlarımızın ise yeni yeni duymaya başladığı arttırılmış gerçeklik (Augmented Reality) cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak sanal nesnelerin, gerçek görüntülerin üzerine aktarılmasına deniyor. Bu teknolojiden faydalanabilmek için pek tabii bulunduğunuz ortamda internet erişiminin olması ve elinizde arttırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların bulunması gerekiyor. Ayrıca arttırılmış gerçeklik (AR) üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin cihazınızda yüklü olması şartı bulunuyor. Tüm bu koşullar gerçekleştiğinde AR için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Geriye dönük baktığımızda AssembleAR IKEA’nın ilk AR uygulaması değil. Geçtiğimiz aylarda da IKEA’dan IKEA Place adı ile kullanıcıların evlerinde iç mekan tasarımını deneyebilmelerini sağlayan bir uygulama gelmişti. IKEA Place adı verilen bu uygulama Apple’ın ARKit teknolojisinden faydalanıyor. “Denemeden almam!” diyenlere büyük kolaylık sağlamayı hedefleyen bu uygulama zaman tasarrufu, seçenek fazlalığı gibi birçok tüketici faydasını barındırıyor. Tüketiciler seçtikleri, satın almayı düşündükleri ürünleri arttırılmış gerçeklik sayesinde rahatça görebiliyorlar. Tüketicilerin diğer eşyaları ile uyum içinde olup olmayacağı, ölçü ve renk sorunları yaşayıp yaşamayacağını görüp seçimlerini kolayca yapmaları hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir