iPhone, iPad ve iPod cihazlarındaki “i” ne anlama geliyor, merak ediyor musun? O zaman seni şöyle alalım

og_image

iPhonelar başta olmak üzere iPadler, iPodlar ve iMacler bütün dünyayı egemenlikleri altına almış durumdalar. Peki her tarafımızı çevrelemiş bu Apple ürünlerindeki “i” ne anlama geliyor merak ettiniz mi? Biz merak ettik ve sizin için ne anlama geldiğini bulduk.

İngiliz gazetesi The Independent’ın haberine göre, çoğu insan “i” harfinin “internet” kelimesinin kısaltması olduğunu düşünüyor.  Bu tahmin doğru, fakat hikaye burada bitmiyor…

Apple’ın başına “i” harfi getirilmiş ilk ürünü, 1998’de tasarladığı iMac’ti. iMac’in çıkış tarihi, dünyada internet kullanımının popülerleşmesi ile aynı zamanlarda oldu. Bu yüzden iMac’in pazarlaması da internet odaklıydı. İnternete en hızlı ulaşımın iMac ile yapılacağını vaad eden Apple, bunu tüketiciye daha iyi anlatmak için internet kelimesinin ilk harfini yeni tasarladıkları bilgisayara eklemeyi uygun gördüler.

Ama bu “i” sadece internet olarak kalmadı tabi…

Apple, Steve Jobs’ın iMac’i dünyaya duyurduğu sunumda, “i” harfinin karşılığı olan 5 kelimeyi de slayt gösterisinde tüketicilere açıkladı: internet, individual (birey), instruct (yol göstermek), inform (bilgilendirmek), inspire (ilham vermek)

Steve-Jobs

Steve Jobs sunumunda şunları da söyledi:

“i” aynı zamanda bizim için daha farklı anlamlara sahip… Biz kişisel bilgisayarlar üreten bir şirketiz. iMac, internet aleminde insanların rahatça dolaşması için üretildi ve tek başına bunun muazzam bir örneği… Ayrıca diğer bir kullanım alanı olarak eğitimi de düşündük. Öğrenciler bu ürünü çok istiyorlar. Ayrıca öğrencilerin eğitimleri sırasında yaptıkları çoğu şey için mükemmel bir araç.”

Son yıllarda ise Apple’ın çıkardığı Apple Tv ve Apple Watch gibi ürünler yüzünden “i”nin cazibesi biraz azalmış durumda.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/technology/this-is-what-the-i-in-iphone-stands-for/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir