İşte Ikea’nın Yepyeni Paslanmaz Bisikleti: Sladda

Paslı bir bisiklet zinciriyle uğraşmak oldukça zor bir iş ama Ikea’nın yepyeni bisikleti bu sinir bozucu problemi çözmeye geliyor. Mobilya perakende devi geçtiğimiz günlerde metal zincir yerine yağsız ve paslanmayı önleyici tahrik kayışına sahip yeni “Sladda” bisikletlerini tanıttı.ikea-sladda-bike

Ikea’nın iddiasına göre bu tahrik kayışı yaklaşık 15 bin kilometreye kadar dayanıklı ki bu da standart çelik zincirlerden 2-3 kat daha dayanıklı anlamına geliyor. Dahası, Sladda’nın sepet, bisiklet çantası rafı ve bisiklet römorku gibi parçaları kolayca takıp çıkarmaya yarayan bir sistemi var.
Ikea ile bisiklet tasarlamak için bir araya gelen Veryday şirketinin endüstriyel tasarım müdürü Oskar Juhlin bir konuşmasında [Hyperloops, Jetpacks & More: 9 Futuristic Transit Ideas] Sladda hakkında şöyle diyor: “Sladda akıllı tablet uygulamaları gibi: Kolay kullanımı artırmak için sayısız donanım yükleyebilirsiniz.”
Çelik bisiklet zincirlerin özellikle yollarda kalan aşındırıcı tuzlara maruz kaldıklarında zamanla paslanma eğilimleri olduğundan bu yeni tahrik kemeri bisikletini kötü havalarda bile yanına alan sürücüler için bir nimet olabilir.
Biriken pası çıkarmak oldukça zor olabilir ve bu da zincirin esnekliğini etkileyebilir. Ancak dediklerine göre Ikea’nın bu yeni bisikletinin böyle problemleri olmayacak.
Daha da fazlası, bisikletin tekerlek merkezinde saklı otomatik bir vites sistemi var.
Bu yeni şehir bisikleti bu yıl Almanya’da Design Zentrum Nordrhein Wesfalen tarafından verilen ve uluslararası beğeni kazanan 3 Red Dot ödülünden birini kazandı. Ikea ayrıca bisikletin her kategoride en iyi ödülü aldığı anlamına gelen “Best of the Best 2016” Red Dot ödülünü de kazandığını bildirdi.
Sladda’nın çerçevesi alüminyumdan yapılma. Bu da bisikleti kaldırmanın ve taşımanın kolay olduğu anlamına geliyor. 26 ya da 28 inçlik tekerleklere sahip bisiklet ayrıca çerçeveyi çamurlanmaktan, tuzdan ve çizik oluşmasından koruyacak 2 tabaka vernikle kaplı. Ancak Ikea, bisikleti sadece 12 yaş ve üstü çocuklar için öneriyor.
Bisikletin Ağustos ayında 797 dolara satışa sunulması bekleniyor. Ikea’nın sadakat üyeleri ise bisikleti kısa bir süre için 569 dolara satın alabilecekler.
Ancak Sladda hali hazırda tek zincirsiz bisiklet değil. Gates Carbon Drive da benzer bir tahrik kayışına sahip ama bu kayış karbon lifinden yapılma.
Aslında hangi şirketin nasıl yaptığı önemli değil. Bisikletler insanların aktif olması için oldukça güzel bir yol.
İşte bu yüzden Juhlin: “Daha uzun soluklu bir yaşam tarzına ve daha iyi bir çevreye katkı sağlamak için Sladda araba karşısında harika bir alternatif.” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir