Organ Bağışının Önemine Dikkat Çekmek İçin Yapılmış Mükemmel Proje: Oyuncak Organ Bağışı

Dünya üzerinde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer ve pankreas nakli bekleyen yüz binlerce hasta var. Fakat ne yazık ki yetersiz organ bağışı sebebi ile bu hastalara nakil yapılamıyor ve sonucunda hastalar ya hayatlarını kaybediyorlar yada hayatlarının sonuna kadar ilaca bağımlı, makinaya bağlı bir halde yaşamak zorunda kalıyorlar. Japonya’da ki bir yardım kuruluşu ise çocukların küçük yaşta organ bağışının önemini öğrenmeleri için çok yaratıcı bir proje başlatmış.  

Japonya’da gerçekleştirilen Second Life Toys ( İkinci Hayat Oyuncakları) isimli projenin hedefi çocuklara küçük yaşta organ bağışının ne kadar önemli olduğunu, insanların hayatlarını nasıl değiştirebileceklerini öğretmek ve insanların dikkatini organ bağışına çekmek. Projenin yaratcılığı ise şimdiden kendinden epeyce söz ettirmekte!

Proje dahilinde herhangi bir parçası kopmuş oyuncaklara, eski ve kullanılmayan peluş oyuncakların parçaları “naklediliyor”. Dilerseniz projeye, eski ve kullanmadığınız peluş oyuncaklarınızı bağışlayabiliyorsunuz. Hatta projeyi yürüten kuruluş oyuncak bağışında bulunanlara yaptıkları bağışın ne denli önemli olduğundan ve çok müteşekkir olduklarından bahseden bir mektup bile yolluyor.

Fikir muazzam ve fikrin hizmet ettiği amaç ise muhteşem! Organ bağışı toplum tarafından çok kabul görmeyen bir davranış ve proje organ bağışı ile ilgili ön yargıları ve negatif düşünceleri yıkmak için zekice düşünülmüş mükemmel bir proje. Japonya’da her yıl ortalama 14.000 kişi organ nakli listelerinde sıranın kendilerine gelmesini bekliyor ve bunların maalesef sadece 300’ü ihtiyacı olan organlara kavuşabiliyor. Umarız bu proje amacına ulaşır ve hatta hedeflediğinden daha büyük başarılara imza atar.

Projeyi daha detaylı incelemek isteyenler için web sitesi: http://www.secondlife.toys/en/

Organ bağışlayanın ayağı

Organ bağışlayanın ayağı

 

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-21

 

 

Hasta (Zarar görmüş) + Organ bağışlayan (Sevilen ama artık oynanmayan)

Hasta (Zarar görmüş) + Organ bağışlayan (Sevilen ama artık oynanmayan)

 

Ayının ayağı

Ayının ayağı

 

Ejderhanın kanadı

Ejderhanın kanadı

 

Maymunun kolu

Maymunun kolu

 

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-17

 

 

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-16

 

 

Sincabın kuyruğu

Sincabın kuyruğu

 

child-organ-transplants-social-campaign-second-life-toys-japan-4

 

 

Geyiğin kulağı

Geyiğin kulağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir