Şarkısı Evrenin Sonsuzluğunda Dolaşan Adam: Blind Willie Johnson

Hepimiz küçükken birçok şeyin hayalini kurmuşuzdur. Kimimiz süper kahraman olmak istemiştir, kimimiz ise astronot; ya da daha gerçekçi hayaller peşinde koşmuştur… Çok azımız gerçekçi hayaller kurardı. Çocuk aklı ne de olsa, imkansız nedir bilmiyorduk. Bazılarımız o kadar şanslıydı ki hayallerini gerçekleştirebildiler. Ama görme engelli Willie Johnson 1927 yılında fakirlik ve yokluk içerisinde şarkısını yazarken, o yazdığı şarkının bir gün tüm insanlığı evrende diğer uzaylı yaşam türlerine temsil edecek 27 şarkıdan biri seçileceği büyük olasılıkla hayalleri arasında yoktu.

 

Blind Willie Johnson Kimdir?

2013_Blind-Willie-Johnson

 

 

 

 

 

 

 

 

Blind Willie Johnson, 25 Ocak 1897 senesinde, Texas eyaletinin Pendleton kasabasında, ortalamanın bayağı bir altı  yaşama sahip aile içerisinde dünyaya gelmiş bir blues şarkıcısıdır. Ailesinin maddi durumu o kadar kötüymüş ki babası Willie Johnson’ı gitarla şarkı söyleyip para kazansın diye küçük yaşta sokaklara bırakırmış. 5 yaşındayken babasına bir şarkıcı olmak istediğini söylemiş, kendisine sigara kutusundan bir gitar yapmış ve müzik hayatı da böylelikle başlamış.

Willie Johnson dünyaya gözlerini açtığında görme yetisine sahipmiş, fakat nasıl kaybettiği ise hala gizemini korumakta. Ama eski eşi Angeline Johnson yapılan bir röportajda Willie 7 yaşındayken babasının üvey annesini başka bir erkekle yakalaması sonucu dövdüğünü ve kadının da intikam almak için küçük Willie’nin yüzüne kezzap atması sonucu kör olduğunu söylemiştir.

Başarısız iki evlilik ve harap olmuş müzik kariyerinin ardından Willie Johnson evini de bir yangında yitirmiş. Varını yoğunu kaybettiği için gidecek yeri olmayan Willie, kül olmuş evinden arta kalan harabeyi ev olarak kullanmış ve 1945 senesinde yakalandığı zatürre sonucu yokluk ve yalnızlık içerisinde hayatını kaybetmiştir.

 

Peki Blind Willie Johnson’ı Bu Kadar Özel Yapan Şey Ne?

Blind+Willie+Johnson+Let+Your+Light+Shine+On+Me+192+535764

Blind Willie Johnson kötü bir kadere sahip olmasına karşın muazzam bir müzik yeteneğine sahipmiş. O kadar güçlü bir sesi varmış ki, New Orleans’ta girdiği hapishanede, avluda hücre arkadaşlarına söylediği “If I Had My Way, I’d Tear the Building Down” şarkısı mahkumları etkileyen sözleriyle neredeyse bir isyanın çıkmasına sebep olmuş.

Ama onun adının tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olmasının sebebi hapishanede bir şarkıyla başlattığı isyan değil, şu anda evrenin derinliklerinde gezen bir uzay aracında yer alan şarkısı…

Şarkının adı “Dark Was The Night, Cold Was The Ground” (Gece Karanlık, Yer Soğuktu). Blind Willie Johnson’ın 1927’de bir gitar ve mırıldanma sesleriyle kaydettiği şarkı içerisinde hiç söz yer almamaktadır. 3 dakika ve 15 saniye boyunca sadece bir gitar müziği eşliğinde Willie’nin derin mırıldanma seslerini ve eski plak seslerini hatırlatan karıncalı bir arka plan sesi duyacağınız bu kayıt dinleyenin içini ürpertiyor, adeta büyülüyor.

 

Başlıksız-3

1977 yılında NASA’da çalışan uzay bilimci Carl Sagan ve arkadaşları, uzayda yer alan diğer canlılara insanoğlunu tanıtacak bir kayıt oluşturup bunu uzaya gönderme kararı aldılar. Golden Record (Altın Plak) adındaki ve Voyager 2 uzay aracı ile gönderilmiş bu kayıt içerisinde dünyanın uzaydaki konumu, dünyanın iklim ve yaşam koşulları, güneş sistemi, insanların yaşam tarzı, insan anatomisi, insanlık tarihi ve daha bir çok konu ile ilgili bilgiler yer almakta. Doğaya ait sesler, insan sesleri, motorlu taşıt sesleri, dünyadan görüntüler, insan ve hayvan fotoğrafları,  farklı ülkelerden günlük hayattan kareler, 55 dilde selamlama (içerisinde Türkçe selam da var: “Sayın Türkçe konuşan arkadaşlarım sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun” (asın bayrakları :)) ve 27 adet şarkı yer almakta.

Bu şarkılardan birisi de Blind Willie Johnson’a ait… Şarkı Carl Sagan tarafından özel olarak seçilmiş ve neden bu şarkıyı seçtiğini soranlara “Johnson’ın şarkısı pek çok kez mücadele etmek zorunda olduğu bir durumu işaret ediyor: yatacak yerin olmadığı zifiri karanlık bir gece. İnsanoğlu dünyada var olmaya başladığından beri, gecenin perdesi aynı kötü durumu yaşamış her kadın ve erkeğin yüreğine dokunmadan üstüne düşmemiştir” cevabını vermiştir.

Şarkı, şu anda bizden neredeyse 17 milyar km uzakta ve bir merminin 20 bin katı hızında uzayın bilinmeyen yerlerinde ilerleyerek bir canlı formuyla karşılaşmayı bekliyor. Acaba Blind Willie Johnson hala yaşasaydı ve fakirlik içinde söylediği şarkısının şu anda yüz binlerce yıllık insanlık tarihini uzaydaki diğer canlı formlarına tanıtacak 27 şarkıdan biri olduğunu ve evrenin korkutucu sonsuz karanlığında birilerine ulaşmayı beklediğini söyleseydik düşüncesi ne olurdu? Daha da ilginci acaba uzaylılar Blind Willie Johnson’ın şarkısını dinlediklerinde ne düşünecekler? Onlara da aynı duyguları hissettirecek mi? Hatta bırakın aynı duyguları bir duygu bile hissedecekler mi? Yine de bir insanın ortaya çıkardığı bir şarkının insanlığı diğer uzaylı canlılara karşı temsil edeceğini bilmek gerçekten gurur verici.

İşte bahsi geçen şarkı. Keyifli dinlemeler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir