Sıra sende Snapchat!

Facebook’un Snapchat’i satın almak istediği ancak Snapchat’in bunu reddettiği zamanları hatırlayanlarınız vardır. Hepimiz muhtemelen şöyle düşünmüştük: “Hmm… İyi bir şey yapmadın Evan. Facebook şimdi gidip kendi Snapchat’ini yaratacak.”

Nitekim birkaç yıl sonra Facebook bunu denedi. Ama olmadı. Öyle görünüyordu ki Facebook bunu hiçbir zaman başaramayacaktı. Çünkü bunu yanlış platformda yanlış kullanıcılarla deniyordu.

İşte bu yüzden Facebook yüzünü Instagram’a döndü. Şimdi gerçekten tehlikede olan Snapchat gibi görünüyor.

Instagram Hikayeler

Instagram Hikayeler, tüm Instagram kullanıcılarına sunulmuş yeni bir özellik. Bu yepyeni özellik temelde tüm gün Snapchat gibi hikaye oluşturmanıza yarıyor. Hikayenize bir çok fotoğraf ve ve video ekleyebiliyor ve sonunda hepsini bir slayt şeklinde izleyebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeleri birçok düzenleme aracına sahip. Bu araçlar sayesinde fotoğraflarınıza ve videolarınıza metin ekleyebiliyor ya da üstlerinde çizim yapabiliyorsunuz. Ancak hikayeler tabii ki kısa ömürlü. Tüm hikayeler 24 saat içinde yok oluyor ve profilinizde hiçbir şey görünmüyor. Bu size başka bir uygulamayı hatırlattı mı? 😀

Hikayeler Instagram yayın akışının en tepesinde bulunuyor ve var olan takipçileriniz tarafınan görülebiliyor. Aslında hikaye kısmınız hesabınızın güvenlik ayarlarıyla aynı prensipte çalışıyor. Eğer hesabınız gizliyse sadece sizin takip ettiğiniz kullanıcılar hikayelerinizi görebilir. Aksi takdirde, eğer sizi Instagram’da nasıl bulabileceklerini biliyorlarsa, hikayelerinizi de kolayca bulabilirler.

Snapchat’in aksine, Instagram Hikayeler basit bir tıkla kullanması oldukça kolay bir özellik. Ancaki kullanıcılar Snapchat’te olduğu gibi hikayelerinizi beğenemiyor ya da açıkça yorum yapamıyorlar. Kullanıcılar bunu bir tek özel konuşma yoluyla yapabiliyor.

Sonuç olarak yeni Snapchat artık Instagram Hikayeler. Facebook sonunda başardı. Şimdi soru şu: “Bu Snapchat’i ne kadar etkileyecek?” Bunu ilerleyen zamanlarda daha net görmeyece başlayacağız ancak şimdilik bu özellik sadece Snapchat’i yeni kullanmaya başlayacakları etkileyecek gibi görünüyor. Bunun da sebebi Instagram gibi daha önce sık kullandıkları ve kendilerini daha rahat hissettikleri bir platformda Snapchat özelliklerinin aynısını kullanabilecek olmaları.

Şimdi sıra sende Snapchat!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir