WhatsApp’tan yeni özellik: Uçtan Uca Şifreleme.

WhatsApp kullanıcılarının konuşmalarını güvence altına almak için “uçtan uca şifreleme” özelliğini getirdi. Peki ya nedir uçtan uca şifreleme?

Ünlü Apple ve FBI olayı üzerine WhatsApp da kolları sıvayıp bir güvenlik sistemi geliştirdi. Sistemin adı “uçtan uca şifreleme”. Kullanıcıların mahremiyetini ve konuşmalarının gizliliğini korumayı amaçlayan bu özellik, Android, Windows ve iOS kullanıcılarının telefonlarında devreye girmiş durumda. Yani sizin WhatsApp mesajlarınız konuştuğunuz kişiler dışında artık kimse tarafından okunamayacak. Hatta ve hatta konuşmalarınıza WhatsApp bile erişemeyecek.

whatsapp-sifre

 

Yalnız bu özellik için ufak bir doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Bugün WhatsApp’ına girenleri şaşırtan sarı arka planlı yazı ise doğrulama amaçlı. Bir kişiye gönderdiğiniz mesajların ve aramaların uçtan uca şifrelenmesi için bu yazının üstüne basarak “Doğrula” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Ardından, çıkan QR kodu arkadaşınızın taraması veya arkadaşınızda ki QR kodu sizin taramanız gerekiyor. Böylelikle şifreleme işlemi gerçekleşmiş oluyor. Konuşmanızı korsan yazılımlar ile ele geçiren kişiler konuşma penceresine baktıklarında sadece %&@+?~ tarzında saçma sapan ve alakasız simgeler ile karşılaşacaklar ve hüsrana uğrayacaklar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir